mamaplus

A primit a doua șansă la viață. O femeie, diagnosticată cu o boală grea, a fost salvată de medicii de la IMU

-
//
19.02.2025

O femeie de 57 de ani, diagnosticată cu meningiom gigant, a fost salvată de medicii de la Institutul de Medicină Urgentă (IMU) din Chișinău. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții instituției, pacienta, timp de cinci ani, a suferit dureri insuportabile și o pierdere progresivă a acuității vizuale la ochiul drept.

mamaplus

„Grație unui tratament corect indicat de medicii specialiști și a unei colaborări eficiente, pacienta urmează acum perioada de recuperare, fericită alături de familia sa.

Diagnosticată cu meningiom gigant de aripa sfenoidală pe dreapta, pacienta a fost abordată multidisciplinar și tratată în două etape, cu succes, la un interval de 4 zile. Operațiile au fost efectuate în blocul operator nou, dotat cu 15 săli chirurgicale, inaugurat la începutul acestui an. În prima etapă, s-a efectuat devascularizarea tumorii prin închiderea endovasculară a vasului care o alimenta, prevenindu-se astfel riscul unei hemoragii masive.

Ulterior, în cea de-a doua etapă, tumora a fost complet extirpată, folosind tehnici chirurgicale avansate și echipamente de înaltă precizie, precum microscopul neurochirurgical și neuronavigația”, se arată în comunicatul emis de IMU.

Recuperarea a decurs fără complicații, iar femeia a fost externată la 7 zile după intervenția chirurgicală. Costurile tratamentului, în valoare de 429.109 de lei, au fost acoperite integral de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM).

Meningiomul cerebral este o tumoră care se dezvoltă din meninge, mai exact din arahnoidă, stratul mediu al acestei membrane ce protejează creierul. Majoritatea meningioamelor sunt benigne (necanceroase), având o creștere lentă, însă unele pot fi maligne. În funcție de localizare, aceste tumori pot afecta vederea, sensibilitatea facială sau pot provoca amorțeli.