mamaplus

A început vânzarea brazilor în Chișinău: prețuri între 700 și 3 500 de lei

-
//
15.12.2025

Primii brazi naturali au apărut în vânzare la Chișinău. Prețurile diferă în funcție de înălțime, specie și proveniență: de la aproximativ 700 de lei pentru un brad mic de un metru până la 3 500 de lei pentru un pom de trei metri. Comercianții spun că, dacă brazii sunt îngrijiți corect, își păstrează aspectul proaspăt între două și patru săptămâni, transmite IPN.

mamaplus

Cei mai solicitați sunt brazii de înălțime medie, între 1,2 și 1,5 metri, cu prețuri între 1 000 și 1 500 de lei.

Se cumpără și brazi în ghiveci, datorită faptului că pot fi replantați. Cei mici costă câteva sute de lei, iar cei mai mari – chiar și peste 2 000 de lei. Oferta brazilor în ghiveci este variată în pepiniere. Un brad de 85 cm costă 800 de lei, un pom de un metru și jumătate – 2 000 de lei, iar prețul unui brad de 1,8 m ajunge la 2 500 de lei. Brazii mici de 40-50 cm costă până la 500 de lei. Brazii în ghiveci de peste doi sau trei metri pot depăși prețul de 3 500 de lei, în funcție de specie și înălțime.

Crenguțele de brad costă în jur de 50 de lei. Acestea sunt cea mai ieftină opțiune de decor și sunt folosite pentru a crea compoziții festive.

Se vând brazi și la cele 24 de întreprinderi ale Agenției Moldsilva. Oferta totală include 37 789 de molizi, pini și brazi, care trebuie comandați. Pomii nevânduți sunt replantați în fondul forestier sau în spații publice. Prețurile variază între 90 și 2 070 lei.

O mare parte dintre brazii scoși în vânzare de sărbători sunt importați din Danemarca sau Olanda. Cele mai căutate specii sunt bradul de Nordmann și bradul Fraser, datorită coroanei dense și rezistente. În vânzare se găsesc și brazi crescuți în Moldova.