mamaplus

O fetiță de doar 12 ani, a fost bătută de un pensionar

-
//
23.06.2025

Originară din Tiraspol, fata a fost bătută cu o creangă de către un pensionar de 83 de ani, nemulțumit de zgomotul făcut de ea și prietenul ei în curtea unui bloc de locuit.Mama fetei s-a adresat la Comisariatul de Poliție, scrie presa de acolo.

mamaplus

Inspectorul pentru minori a stabilit următoarele: în timpul amiezii, fiica reclamantei se dădea în leagăn în curte împreună cu un prieten. Cei doi copii comunicau cu entuziasm și râdeau zgomotos.

În acel moment, pe lângă ei trecea un bărbat de 83 de ani din Tiraspol, care ieșise la plimbare cu câinele. Acestuia nu i-a plăcut că cei mici făceau gălăgie. Mai întâi s-a apropiat și i-a întrebat dacă locuiesc în acel bloc. Apoi, luând un băț de pe jos, a lovit fata peste picioare. Ulterior, a început să lovească și leagănul.

Copiii s-au speriat, dar nu au fugit. Toți, inclusiv pensionarul agresiv, au așteptat sosirea mamei fetei. Femeia din Tiraspol a cerut ajutorul forțelor de ordine.

Pe acest caz se desfășoară o verificare preliminară. Inspectorul pentru minori cercetează circumstanțele incidentului. Pensionarul riscă răspundere administrativă conform articolului 6.11.1 din Codul Contravențional al PMR („Loviri”). Amenda poate ajunge până la 920 de ruble transnistrene.