Dansatoarea și fondatoarea unei școli de pole dance, care s-a remarcat și peste Prut, participând la un reality-show în calitate de ispită pentru bărbați în relații, Cristina Scarlevschi a dezvăluit în cadrul unui interviu pentru Dorin Galben de ce a divorțat de soțul ei, Vladimir Sanduleac, după 4 luni de la moartea unicului lor fiu. Nu tragedia le-a distrus relația, ci alte aspecte dureroase, care de mult timp le afectau căsnicia.
Cristina a recunoscut că în relație „s-au inversat rolurile”, ea fiind cea care asigura financiar familia, în timp ce soțul ei era șomer și îngrijea de copilul lor, Alex, diagnosticat cu o boală incurabilă. Când fiul lor a decedat, soții au primit lovitura în mod diferit, iar asta i-a îndepărtat și mai mult. Cristina spune că fostul soț în continuare depindea de banii ei și nu intenționa să se angajeze, transmite cancan.md.
„Erau momente care nu-mi plăceau că se întâmplă, am fost manipulată de el. Are un talent să mă manipuleze, el a fost unica mea familie. Schimbul ăsta de roluri, că el făcea bani și el nu... Erau momente că întrecea limita.”
„Părea matur, calculat, liniști. Cu el am crescut, am evoluat, dar eu am evoluat un pic mai mult deja, nu ai cu cine discuta. Vrei să spui ceva și el nu înțelege ce vrei să spui. S-a despărțit la noi nivelul de gândire.”
Dansatoarea spune că ea a fost cea care a propus separarea, lucru pentru care a fost criticată și judecată, inclusiv de prietenii lor comuni, însă ei nu știau adevărul, spune Cristina.
„Cineva m-a judecat că ai dat cu piciorul în cel mai bun om. M-a durut. Nu a fost așa ca pe online. În fața prietenilor, el era comunicativ, își arăta dragostea, de asta eram mereu împreună, că doar acolo simțeam prezența lui față de mine. Când era lângă mine, fund la fund, telefonul în mână, nu ieșeam, toată inițiativa o luam eu, hai să ieșim, hai să facem ceva, câteodată te saturi să faci asta.”
Foștii soți nu comunică după divorț, deși s-au separat amical și au băut o cupă de șampanie la despărțire. Însă ce a urmat a făcut-o pe Cristina să nu mai comunice nici măcar amical cu tatăl copilului ei decedat.
„Au ieșit la iveală multe adevăruri și corpul meu simțea că nu e potrivit pentru mine. După divorț au început să iasă la suprafață multe informații, unele chestii pe care le-a spus sau le-a făcut. Eu eram șocată de ce a făcut el pe la spatele meu. Totuși bine am făcut că am mers spre pasul ăsta.”
Cu toate acestea, Cristina a menționat că este recunoscătoare față de fostul soț și că, dacă l-ar întâlni, l-ar îmbrățișa și i-ar dori tot binele din lume.